Dom produkcyjny Imperia Film w Krakowie – studio filmowe

Kreatywne wykorzystanie techniki Green Screen

Technika obróbki obrazu green screen (określana też jako green box, chroma key) polega na zmianie tła o jednolitym kolorze (najczęściej zielonym lub niebieskim) na dowolny obraz. Metoda ta nie jest niczym nowym, stosowana jest już od dawna w telewizji i filmie, chociaż współcześnie staje się coraz bardziej zaawansowana.

Zastosowanie green screen

Kolor tła wykorzystywany w tej technice obróbki może być zielony, ale często występuje też niebieski (pierwotnie wykorzystywano właśnie odcienie niebieskości). Dlaczego właśnie te barwy? Ponieważ są najmniej zbliżone do koloru skóry i stosunkowo rzadko pojawiają się w kostiumach czy rekwizytach. Właściwie już od lat 30-tych XX wieku z ich zastosowaniem tworzy się “magię kina”. Ta prosta technika z minionego wieku wykorzystywana jest po dziś dzień! Najczęstszym i najprostszym zastosowaniem green screen jest telewizyjna prognoza pogody. W studio prezenter stoi przed zwykłym, jednolitym zielonym tłem. Widzowie w telewizji widzą mapy pogodowe, które zmieniają się w zależności od prezentowanych treści, a podkładane są przez realizatorów w specjalnych programach komputerowych. W podobny sposób realizuje się wiele innych programów telewizyjnych, w tym programy informacyjne.

Z zastosowaniem green screen powstaje też wiele filmów, szczególnie tych bogatych w różnorodne nierealne, fantastyczne obrazy, które są niemożliwe do stworzenia w rzeczywistości (albo zwyczajnie zbyt kosztowne lub niebezpieczne).

Zielone ekrany można zastosować nie tylko w studio, ale i w plenerze, gdyż bardzo łatwo można je wkomponować w krajobraz, np. budynek, który zostanie podmieniony innym w postprodukcji.

Najważniejsze czynniki wpływające na skuteczność zastosowania green screen

Skuteczność techniki green screen zależy od kilku istotnych czynników. Najważniejsze jest oczywiście odpowiednio dobrane tło. Konieczne jest zastosowanie nasyconych kolorów – zielonego lub niebieskiego, które w postprodukcji zostaną zastąpione obrazem właściwym. Jednocześnie barwy te nie mogą pojawiać się w innych elementach sceny. Tło musi być jak najbardziej jednorodne – bez przebarwień, zagnieceń, łączeń. Należy wybierać materiały, które dobrze absorbują światło.

Bardzo ważne jest również prawidłowe oświetlenie. Światło powinno być równomierne, nieco ciemniejsze niż na pierwszym planie. Zaleca się też skierowanie dodatkowego światła na podłogę, aby zredukować cienie.